مصاحبه با سرکار خانم دکتر نعیمه طلوعی

مصاحبه با سرکار خانم دکتر نعیمه طلوعی
خرداد 7, 1400
21037 بازدید

  مصاحبه با سرکار خانم دکتر نعیمه طلوعی اشلقی به نام حضرت دوست با سلام، عرض ادب و احترام خدمت شما استاد فرهیخته سرکار خانم دکتر طلوعی بسیار خرسندم از این مصاحبه و تشکر می کنم بابت همراهی ارزشمندتان با کانون شعر ایران   لطفا برای شروع خودتان را معرفی بفرمایید: سلام و سپاس از […]

 

مصاحبه با سرکار خانم دکتر نعیمه طلوعی اشلقی

به نام حضرت دوست

با سلام، عرض ادب و احترام خدمت شما استاد فرهیخته سرکار خانم دکتر طلوعی

بسیار خرسندم از این مصاحبه و تشکر می کنم بابت همراهی ارزشمندتان با کانون شعر ایران

 

لطفا برای شروع خودتان را معرفی بفرمایید:

سلام و سپاس از کانون شعر ایران که این فرصت را فراهم کردند که در خدمت مخاطبین باشم
من نعیمه طلوعی علاقمند به شعر و پیگیر این علاقه هستم با وجود این که حرفه ی دیگری داشتم و در سمت مدیریت مالی بانک بودم ولی عشق به ادبیات باعث شد به سراغ ادبیات بروم و در حال حاضر دکترای ادبیات دارم و مدرس دانشگاه هستم.

 

خانم دکتر لطفا به معرفی آثار چاپ شده خود برای مخاطبین بپردازید:

کتاب هایی که چاپ کرده ام سه مجموعه شعر است که یکی با عنوان ” مهمانی خورشید ” توسط نشر گندمان بوده و مجموعه دیگر به نام ” کاش این عقربه ها رو به عقب برگردند ” و مجموعه ی ” عصر ابری ” که هر دو توسط انتشارات فصل پنجم چاپ شده و بیشتر کارها در قالب رباعی و غزل بوده است . تعداد زیادی هم نقد چاپ شده در محور شعر و داستان، در نشریات مختلف دارم .
یک کتابم هم به تازگی مجوز نشر گرفته که برای کودکان است و “ما تخم مرغها” نام دارد.

 

خانم دکتر عزیز سطح کیفی آموزش و پژوهش را در مراکز آموزشی و کتاب های درسی چطور ارزیابی می‌کنید ؟

تا آن جایی که به حوزه‌ ی کار خودم مربوط می شود لازم می‌دانم که ادبیات معاصر در کتابهای درسی بیشتر مطرح شود .حضوری که حال حاضر کم رنگ است. البته نه این که نباشد ولی با توجه به نیاز های جامعه لازم است که از ادبیات معاصر در کتاب های درسی بیشتر استفاده شود و به خصوص مسائل مربوط به نقد ادبی نیز بیش از این مطرح گردد . دیگر این که لزوم تجدید نظر و به روز رسانی در کتاب ها به شدت احساس می‌شود در ضمن نقش پژوهش نیز باید پررنگتر باشد تا جنبش و حرکت بیشتری در حوزه ی ادبیات صورت بگیرد.

 

به نظر شما آموزش های بنیادی چه قدر در استعداد پروری شاعران جوان تاثیر گذار است ؟

در مورد لزوم آموزش های بنیادی برای شاعران جوان، باید گفت هیچ کس از آموزش بی نیاز نیست همه‌ی ما نیاز داریم هر روز دانش خودمان را ارتقا بدهیم. خوشبختانه ما منابع بسیار غنی از ادبیات کهن همچنین پژوهشهای فراوان در زمینه ی ادبیات معاصر در دسترس داریم . منابع و کتاب هایی که می‌توانند در ارتقای سطح کیفی شعر و داستان ها تاثیر گذار باشند .
دوستان هیچگاه خودشان را از آموزش بی نیاز ندانند متاسفانه بعضی از افراد فقط به یک سری اطلاعات جسته و گریخته که از فضای مجازی به دست می‌آورند اکتفا می‌کنند و این کافی نیست. آموزش باید حتما مرحله بندی شود. جویندگان ادبیات باید از منابع موثق و کلاس های معتبر استفاده کنند. به این ترتیب شاعری که ذوق ذاتی نیز دارد، شاعر می‌شود یعنی با تلاش و مطالعه.

 

به نظر شما منبع الهامات و حالات عاطفی شاعر چه قدر در خلق یک اثر ادبی قوی تاثیر گذار است ؟

از مهم ترین عناصری که یک شعر را تشکیل می‌دهد یا حتی مهم ترین عنصر، عاطفه و حالات عاطفی شاعر است که باعث می‌شود جهان بینی شاعر در شعر مشخص شود و کیفیت برخوردش با پدیده ها و جهان هستی مشخص شود. فردیت شاعر در همین عنصر شکل می‌گیرد . هر کسی از زاویه‌ی دید خودش به جهان هستی نگاه می‌کند و به گونه ای متفاوت با دیگران بر انگیخته می‌شود و این بر انگیخته شدن با حالات عاطفی و الهاماتی که به فرد وارد می‌شود در ارتباط است. شاید بتوان گفت که شعری به شاعر الهام شود یا همان شعر جوششی ارزشمند ترین نوع شعر محسوب می‌شود و بعد با استفاده از عناصر دیگر، مثل زبان و آهنگ و تخیل این عنصر خام شکل داده می‌شود. با استفاده از کلام دکتر شفیعی کدکنی خدمتتون عرض می‌کنم که ” مهم ترین عنصر شعری، عنصر عاطفه است “. هر کسی با توجه به ذهنیت و احساسات خودش ، پدیده ها را طور دیگری تعبیر می‌کند و در شعرش فردیت خودش را به اثبات می‌رساند. در حقیقت مهمترین عامل شاعرانگی یک شعر را کیفیت برخورداری ان از عنصر عاطفه رقم می زند.

 

در پایان برای دوستانی که تازه دست به قلم شدند و در ابتدای راه هستند از تجربیات خودتان بفرمایید:

در مورد دوستان جوان من این توصیه را دارم که ( مطالعه کن و بیشتر دنبال دانستن برو ). این توصیه ی من به خودم نیز هست. دوستان برای پیشرفت باید انتقاد پذیر باشند و اگر شعری را برای نقد فرستادند و منتقدی در مورد آن اثر نظر داد، نظرات را آویزه‌ی گوش کنند و در راه بهتر شدن شعرشان تلاش کنند .
عزیزان مطالعه گر شعر ایران و جهان و اگر در حوزه ی ادبیات داستانی فعال هستند، مطالعه ی داستانها و رمانهای را در دستور کار خود قراربدهند .دیگر این که از ارائه شعر خود نترسند. حتما شعر یا اثرشان را به نظر چند صاحب نظر برسانند تا مورد داوری واقع و اشکالات شعر رفع شود من همیشه این توصیه ها را به خودم هم دارم و خودم را یک جوینده می‌بینم.

جهان هستی و جهان ادبیات از هم جدا نیستند. ادبیات و هنر یک دریای وسیع است که ما می‌توانیم به فراخور حالمان از آن بهره مند شویم . ادبیات یک شیوه ی زیستن و لذت بردن از زندگی است. این لذت را به روحمان هدیه دهیم.

آخرین توصیه را از قول بیدل دهلوی تقدیم می کنم:

کلک هوس تو هرچه زاید بنویس

از نقطه و خط آنچه نماید بنویس

دارد این دشت و در سیاهی بسیار

هرچیز که در خیالت آید بنویس …

از شما استاد فرهیخته و مهربان سرکار خانم دکتر طلوعی ممنونیم پیروز و موید باشید.

 

 

با تشکر

روابط عمومی کانون شعر ایران

 

مصاحبه کننده : سرکار خانم زهرا رشیدی

برچسب‌ها:, , , , , , , , ,